Plachetnice Eurica

 

Eurica

Délka: 3,3 m

Šířka: 2,2 m

Oplachtění: 10 m2

Celk. váha: 460 kg

Ponor 1,4 m

Eurica je oceánská plachetnice, její stavba mi zabrala tři měsíce práce. Trup je z PVC pěny z obou stran olaminované. Tato konstrukce je extrémně pevná při zachování malé hmotnosti trupu. Demontovatelná kýlová deska umožňuje snadnou přepravu na vleku za osobním automobilem.

Nikdy jsem z takového materiálu loď nestavěl a chtěl jsem si to zkusit. Musím říci, že to bylo poprvé a naposled. Vím, že tato technologie se úspěšně používá při stavbách malých letadel. Řezání a broušení těchto materiálů je zdraví škodlivé. Zvláště v amatérských podmínkách si těžko zajistíte dostatečnou ochranu očí a dýchacích cest. Svědění pokožky a případné ekzémy jsou nasnadě. Zápach v interiéru lodi naštěstí časem vyprchá.

Lodě stavím celý život. Ze dřeva, z překližky, z oceli, ferocementu, duralu. Pamatuji časy, kdy jsme stavěli kanoe i z lepeného papíru. Je radost loď stavět a ještě větší loď dostavět. Největší radost je plout s ní oceánem. Většinou se mi to podařilo. Doufám, že i v čase covidu.

Stavba plachetnice bývá pro mnohé životním dílem. Někdy se konce stavby ani nedožijí. Stávají se často terčem posměchu svého okolí. Posmívají se nejčastěji ti, co nepostavili ani králíkárnu. Amatérští stavitelé lodí zmaterializovali svůj sen. Já k nim cítím obdiv, kdo nemá svůj sen, je mrtvý za živa. Kovbojů bez koně a mořeplavců bez lodě je habaděj.

Zkuste si do svého života zabudovat trochu Dona Quijota. Není to rozumné, ale žije se veseleji. Radím pracovat a nežebrat. Je radost, když se můžete učesat, protože jste hlavou nevlezli nikomu do zadku. A ještě taková drobnost – neposlouchejte řeči cestovatelů a mořeplavců, sami cestujte a plujte. Jenom váš osobní zážitek má skutečnou hodnotu. Může to být jenom cesta na kopec za vesnicí nebo plavby po rybníce.

Držím vám palce při vašich osobních zážitcích. Tak vzhůru na ně.

Omlouvám se všem, kteří mi napsali, že se mnou chtějí plout. Moje nová třímetrová plachetnice unese po naplnění zásobami na dlouhou plavbu jen mě.

Trvám na tom, že oceán je pro Čechy nejbezpečnějším místem na světě.